45 Międzynarodowy Festiwal Organowy

Kościół pw. św. Gertrudy w Darłowie

 

09.07.2011 – Sobota - godz. 1915

Organista z Niemiec

Qwintet Akordeonowy (Koszalin)

 

 

20.07.2011 – Środa – godz. 1915

 

Matti Hanula – organista (Finlandia)

Urodzony w 1943roku, ukończył szkołę muzyki kościelnej oraz wydział ogólny Akademii im. Sibeliusa, uzyskał tam także dyplomy w zakresie gry organowej (u Edzio Forsbioma) i śpiewu solowego (u Matti Tuloisela). Umiejętności artystyczne pogłębiał na kursach organowych i wokalnych w Finlandii (Tampere) oraz za granicą (Holandia, Włochy, Niemcy). Od 1974 roku organista katedry w Tampere, pracował jako pedagog w Akademii im. Sibeliusa, w konserwatorium w Kopio, współzałożyciel i kierownik Instytutu Muzycznego w Pirkanmaa, organizator i kierownik licznych cykli koncertów organowych i muzyki religijnej w Tampere, pedagog Konserwatorium w Tampere, tamże kierownik letnich kursów muzycznych, rzeczoznawca organów. Stypendysta Akademii im. Sibeliusa i wielu instytucji oraz fundacji muzycznych i kulturalnych. Otrzymał nagrodę kulturalna fundacji Kalie Kaihari (2000), Funduszu Rafaela Ahiströma, od Prezydenta Republiki tytuł Radcy Muzycznego 2007. Ma na swoim koncie ogromną liczbę koncertów jako organista i wokalista, prawie w całej Europie oraz w USA i Kanadzie. W Polsce bawi po raz siedemnasty, występował wielokrotnie w Koszalinie i Darłowie. Występuje z orkiestrami jako solista i kameralista, a także jako solista w partiach operowych (opera w Tampere). Nagrał kilka płyt z muzyka organową i wokalną oraz dużą liczbę dzieł organowych i wokalnych dla radia i telewizji.

 

Freylachs Ensemble

Powstał w 2003 roku przy okazji projektu muzyki żydowskiej, pierwotnie złożony z samych smyczków, później rozwinięty o klarnet i instrumenty klawiszowe. Regularnie występuje na festiwalach i specjalnych koncertach. Obecnie redukowany do przedstawionego poniżej Tria.

Mariusz Monczak – Skrzypek.

Po wyjeździe na kontynent amerykański studiował w Nowym Jorku i Montrealu, gdzie otrzymał tytuł magistra i doktora w dziedzinie muzyki. Obecnie prowadzi aktywną działalność koncertową. Grał w najbardziej renomowanych salach w Nowym Jorku, Montrealu, Rotterdamie. Jako solista i kameralista występuje z licznymi orkiestrami, między innymi z Montreal Chaber Orchestra, Young Virtuosi of Montreal, Nouvelle Ensemble Moderne, Concordia Symphony Orchestra, Brandenburg Symphony Orchestra oraz Zielonogórską, Białostocką i Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Występuje z wybitnymi muzykami i współpracuje ze współczesnymi kompozytorami, dokonał wielu prapremier, nagrywa dla radia, telewizji oraz płyty. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny licznych festiwali muzycznych w Polsce i Kanadzie, Korzystnie nad Odrą, jego orkiestra smyczkowa Kostrinella dwukrotnie wystąpiła na dużej scenie, grając Lato z Czterech Pór Roku i Orawę Wojciecha Kilara (koncert transmitowała na żywo TVP2).

Andrzej Winiszewski - akordeon

Absolwent AM w Poznaniu w klasie akordeonu Jerzego Siemiaka, muzyk, pedagog, założyciel Musette Trio specjalizującego się w muzyce francuskiej. Muzyka znad Sekwany to Największa jego miłość. Wykonuje jednak wszelkie odmiany muzyki akordeonowej od znanej i lubianej muzyki Piazzolli po nietypowe projekty związane choćby z muzyka folkową, rockiem, bluesem. Pisze i wykonuje muzykę na potrzeby teatru. Na co dzień dziennikarz muzyczny Polskiego Radia i organizator życia jazzowego w regionie lubuskim.

Krzysztof Orszulik - Kontrabasista oraz gitarzysta basowy

Urodzony w 1978 w Katowicach. Edukacje muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat: ukończył Podstawową Szkołę Muzyczną oraz Liceum Muzyczne w Katowicach, natomiast studia wyższe we Wrocławiu, pod kierunkiem Tadeusza Górnego. Koncertował z orkiestrami filharmonicznymi Południowo-Zachodniej Polski, grał koncerty wspólne ze słąwnymi polskimi muzykami, występował na estradach koncertowych Wiednia, Moskwy, Berlina, Budapesztu, Pragi. Brał udział w festiwalach (Clasic Premier, Woodstock, Costrinella, Serenada nad Wartą) oraz w spektaklach teatralnych, operetkowych, operowych. Ogromne doświadczenie pozwala artyście grać na najwyższym poziomie z najlepszymi muzykami w Polsce i na świecie. Obecnie jest koncertmistrzem Filharmonii Zielonogórskiej, współpracuje z Teatrem Lubuskim, orkiestra kameralną „Lubuska Camerata”, orkiestra „Cordare”.

 

27.07.2011 – Środa – godz. 1915

 

Roman Perucki – organy

Ukończył gdańską Akademię Muzyczną w klasie organów Leona Batora w 1986. Od 1997 profesor Gdańskiej Akademii Muzycznej uczy także w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku. Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe, siedziba filharmonii. Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m. In.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej. Festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie całej Polski, juror wielu międzynarodowych konkursów organowych (Włochy, Francja, Czechy, Rosja, Polska). Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, dużą część koncertów wykonuje wspólnie ze swoja małżonką, skrzypaczką Marią Perucką. Jest pierwszym organistą Archikatedry Oliwskiej, od 1999 prezes Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenie papieskie: Pro eclessiae et Pontifice, przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II, oraz Order św. Sylwestra nadany przez Papieża Benedykta XVI – które sobie bardzo ceni. W 2005 uzyskał złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2007 otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną – Gryfa Pomorskiego za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

Maria Perucka – skrzypce

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec Henryka Keszkowskiego. Brała udział w kursach mistrzowskich, występowała w kwartecie smyczkowym na koncertach i kursach muzyki kameralnej (laureatka III nagrody – Łódź 1986). Jako solistka występowała z Kaliska Orkiestrą Symfoniczną, w zespole muzyki dawnej Capepella Gedanensis grała na stanowisku koncertmistrza, prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną w Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gdyni, m. in. z uczniami swej klasy brała udział w kursie skrzypiec prowadzonym przez Maxima Wengerowa (październik 2009). Koncertuje w wielu miastach w Polsce (Warszawa, Kraków, Szczecin, Lublin, Gdańsk) oraz w Niemczech, Francji, Włoszech, Belgii, Finlandii, Szwecji, Norwegii.

Łukasz Perucki - skrzypce

Uczeń Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku w klasie skrzypiec Anny Wolińskiej; odnosi już sukcesy w wielu konkursach zarówno jako solista jak i prymariusz kwartetu smyczkowego Gridendo. Jest laureatem kilku konkursów skrzypcowych, m. in. zajął II miejsce na 5 Konkursie Wykonawczym Utworów Witolda Lutosławskiego w Warszawie oraz II miejsce na III Przeglądzie Młodych Talentów w Gdyni, także laureat konkursu skrzypcowego na Litwie. Od 3 lat koncertmistrz orkiestry Szkoły Muzycznej. Jest również stypendystą Centrum Edukacji Artystycznej. Koncertuje w kraju i za granicą (Włochy, Niemcy, Ukraina).

 

6.08.2011 – Poniedziałek – godz. 1915

 

Hartwig Barte-Hanssen – organy (Niemcy)

studiował grę organowa u Rose Kirn na uniwersytecie w Hamburgu, kompozycję u Eberharda Müllera w konserwatorium w Salzburgu, muzykologię u Marxa oraz u György’a Ligeti. Występował z recitalami i koncertami w licznych miastach Europy (Norwegia, Szwecja, Dania, Holandia, Belgia, Anglia, Włochy, Czechy) i licznych miastach Polski (Oliwa, Gdańsk, Warszawa, Łowicz, obecnie po raz pierwszy w Koszalinie). Nagrał CD z muzyką organową Skandynawii i własną, w 2004 w katedrze św. Michała w Hamburgu swoją kompozycję: Oświęcimska Elegia na sopran, baryton, orkiestrę kameralną i organy. Od 15 lat jest członkiem Gildii Europejskich Festiwali Organowych. W latach 1993-2007 był wykładowcą muzyki kościelnej, obecnie organista i chórmistrz w kościele św. Bartolomeusza w Wilster k. Hamburga – przy bachowskich organach – i dyrygent bachowskiego zespołu chóralnego.

Zespół Muzyki Dawnej Remdih (Czechy)

 

Powstał w 1989, do 1994 roku wykonywał własną muzykę różnych stylów. Od tego czasu muzycy zaczęli specjalizować się w muzyce dawnej, głównie epoki Renesansu i Baroku, zaś od 1998 roku skoncentrowali się głównie na stylu gotyckim. Po kilku zmianach w składzie zespołu, ustabilizowała się obecna, pięcioosobowa formacja. Zespół wykonuje około 100 koncertów rocznie w całej Europie, najczęściej jednak występuje w Czechach, Niemczech, Danii, Polsce, Szwajcarii, Włoszech, Chorwacji, Słowacji i Słowenii. Realizuje również wspólne projekty z zespołem tańca dawnego na Litwie. Nagrał 2 płyty.

 

10.08.2011 – Środa – godz. 1915

Urszula Grahm – organy (Szwecja)

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończyła w roku 1968 w klasie organowej Feliksa Rączkowskiego, oraz absolwentka Politechniki Warszawskiej. Swoje umiejętności doskonaliła na mistrzowskich kursach u wybitnych organistów i pedagogów w Niemczech (Weimar), Holandii, Belgii, Włoszech, Francji. Jest laureatką konkursu muzyki dawnej w Łodzi, otrzymała wyróżnienie na Konkursie Bachowskim w Belgii.Od roku 1971 mieszka na stałe w Szwecji, gdzie prowadzi działalność koncertową i pedagogiczną. Występowała w większości krajów Europy oraz w USA (Washington D. C.). Kilkakrotnie odbyła turées koncertowe po Norwegii i Finlandii, dokonała wielu nagrań radiowych, wykonywała koncerty organowe z orkiestrą, grała w duecie z fortepianem. W roku 1995 obroniła przewód naukowo-artystyczny I stopnia w Akademii Muzycznej w Warszawie. Autorka prac naukowych na temat polskiej i szwedzkiej muzyki organowej i budownictwa organowego w Szwecji. Przez 10 lat była członkiem prezydium Towarzystwa Organowego w Szwecji. Otrzymała dwie nagrody kulturalne Południowej Szwecji (Skanii) oraz nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki za propagowanie polskiej muzyki organowej za granicą. Koncertuje systematycznie w katedrze w Lund jako solistka w popularnych sobotnich recitalach organowych. Od kilku lat jest kierownikiem artystycznym Festiwalu Organowego w Południowej Szwecji, tzw. Skaner Orgelveckor.

 

Zespół wokalistów ANIMA

Założony został w 1992 w Petersburgu, wszyscy chórzyści z sześcioosobowego zespołu męskiego są absolwentami Konserwatorium Petersburskiego. Od początku rozpoczął działalność w Rosji i w Europie Zachodniej, w recenzjach uznany został za muzyczny zespół pierwszej rangi. Postawił sobie za cel przedstawianie muzyki wokalnej obejmującej obszar od chorału gregoriańskiego – do jazzu8, wybierając dzieła nie dla ich nowości czy nowatorstwa w danej epoce, lecz dla wartości artystycznej. Śpiewają m. im. Religijne i świeckie utwory Orlando di Lasso, J. S. Bacha, Bortniańskiego, Rachmaninowa, Czesnokowa, Gabriela Fauré, Brahmsa, Poulenca – specjalnie opracowane na sześć męskich głosów. Z muzyki współczesnej można wymienić utwory Falika, Smirnowa, Swiridowa, Strawińskiego, Pendereckiego, Hektora Biso, a także znane i lubiane pieśni wielogłosowe z różnych krajów. Nie brak także pieśni napisanych na chór mieszany – jakie znalazły tu nowe brzmienie. Możliwości brzmieniowe wzbogaca kontratenor i basso profundo, jakimi dysponuje zespół. Mocną jego strona jest także różnorodność stylistyczna repertuaru – od rosyjskiej i zachodnioeuropejskiej muzyki religijnej, aż po renesans i współczesną awangardę. Zespół ma na koncie liczne wysokie nagrody konkursowe (Niemcy, Hiszpania). W Japonii, w Kyoto Koncert Hall śpiewał dla 2500 słuchaczy.

 

Wiktor Smirnow

Urodzony w 1969 w Petersburgu, tam ukończył studia w Szkole Muzycznej im. Michała Glinki i w Konserwatorium Petersburskim. Na wykładach muzyki oraz dyrygentury chóralnej śpiewał w licznych i różnych chórach oraz grupach wokalnych. Jest dyrygentem chóru klasztoru Newskiego w Petersburgu oraz założycielem i dyrygentem zespołu ANIMA, z jakim dał już ponad 1500 koncertów na całym świecie. Uczestniczył w festiwalach i konkursach o międzynarodowym prestiżu, nagrał 15 CD, prowadził warsztaty rosyjskiej muzyki religijnej na festiwalu chóralnym w Pamplonie (Hiszpania). Członek jury 40 Konkursu Chóralnego w Tolosa (Hiszpania2008) oraz Konkursu Chóralnego w Warnie (2009).