47 Międzynarodowy Festiwal Organowy

Kościół pw. św. Gertrudy w Darłowie

 

Słowo wiążące

 

Andrzej Zborowski

 

Ukończył znaną na Śląsku Szkołę Muzyczną Braci Szafranków w Rybniku, później studiował na Wydziale Wokalnym Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (dyplom 1966). Już w czasie studiów zaczął aktywnie uczestniczyć w życiu muzycznym, występując jako solista-śpiewak, a nieco później także jako prelegent. Bezpośrednio po ukończeniu studiów przez dwa lata był solistą Zespołu Madrygalistów Capellae Bydgostiensis Pro Musica Antiqua Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Brał udział w licznych festiwalach, m.in. w takich jak: Musica Antiqua Europae Orientalis w Bydgoszczy, Wratislavia Cantans, Internazionales Jugend-Fest-spieltreffen w Bayreuth, Dni Kultury Polskiej w Kolonii, Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju, Kołobrzeskie Wieczory Kameralne, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Światowy Festiwal Chórów Polonijnych w Koszalinie, i od wielu lat Międzynarodowy Festiwal Organowy w Koszalinie. W roku 1974 związał się z Filharmonią Koszalińską i nadal z nią stale współpracuje, jednocześnie gościnnie prowadzi koncerty w wielu instytucjach muzycznych kraju. W latach 1980-90 prowadził cykl radiowych audycji umuzykalniających w programie ogólnopolskim. Od przejścia na śpiewaczą emeryturę zajmuje się już wyłącznie słowem mówionym na koncertach, komentując ich repertuar, a przede wszystkim wprowadza w świat muzyki coraz to nowe roczniki młodzieży szkolnej w cyklach programowanych przez siebie koncertów umuzykalniających. Jest wielkim miłośnikiem opery i wybitnym jej znawcą, co w połączeniu z darem słowa, fenomenalną pamięcią, ujmującym stylem bycia, czyni postać niezwykłą w naszym świecie muzycznym – i nie tylko muzycznym...

 

12.07.2013 – Piątek - godz. 1915

 
Eugeniusz Wawrzyniak – organy (Belgia)
Kwartet smyczkowy ARTE CON BRIO
Dumitr Harea - fletnia pana (Mołdawia)

 

 

Eugeniusz Wawrzyniak – organy (Belgia)

 

Urodził sił w 1962 w Poznaniu. W roku 1988 ukończył z wynikiem bardzo dobrym poznańską Akademię Muzyczną w klasie organów prof. Romualda Sroczyńskiego. Mieszkając w Belgii od roku 1989, kontynuował studia w klasie koncertowej prof. Jean Ferrarda, początkowo w Konserwatorium Królewskim w Liège, a następnie w Brukseli. W roku 1991 zdobył Dyplom Premier Prix. Koncertował w Niemczech, Holandii, Francji, Belgii, Hiszpanii, Szwecji, Luxemburgu, Stanach Zjednoczonych (New Haven – Connecticut; Los Angeles – Kalifornia) oraz w Polsce, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Kamieniu Pomorskim, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Gdańsku-Oliwie oraz Staromiejskich Koncertach Organowych w Poznaniu. Nagrywał dla belgijskiej rozgłośni radiowej Radio 3 i Polskiego Radia. Współpracował również z Filharmonią Poznańską. Od roku 1990 jest organistą w kościele Notre Dame de Miséricorde w Charleroi (Belgia). Jest również pedagogiem w Atélier Musical de Manage prowadząc klasę organów i fortepianu. Będąc prezesem Towarzystwa Muzycznego „CONCERTO” w Charleroi, rozwija aktywnie działalność kulturalną w Walonii organizując koncerty muzyki organowej, chóralnej i kameralnej w ramach festiwalu „Automne Musical de Marchienne” (Jesień Muzyczna w Marchienne).

 

 

Kwartet smyczkowy ARTE CON BRIO+

 Skład zespołu:

 Krystyna Prystasz - I skrzypce, Marta Bilińska - II skrzypce,

 Mirosław Przybył - altówka, Agata Jarecka – wiolonczela

 

Od wielu już lat reprezentuje to, co najpiękniejsze w muzyce polskiej i światowej; skupia ludzi, których łączy pasja do sztuki oraz chęć wspólnego tworzenia. Zespół tworzą wspaniali muzycy, którzy dzięki wysokim umiejętnościom oraz bogatemu doświadczeniu zdobytemu poprzez współpracę z wieloma zespołami, orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi w kraju i za granicą, gwarantują najwyższy poziom artystyczny, potwierdzony znakomitymi recenzjami z licznych koncertów oraz cieszący się ogromnym uznaniem słuchaczy.

 

 

 

Dumitr Harea - fletnia pana (Mołdawia)

 

Urodził sił w Mołdawii. Studiował na Akademii Muzycznej w Kiszyniowie w klasie fletni Pana u znanego i cenionego prof. Iona Negura. Koncertował w Mołdawii, Rumunii, na Łotwie w Niemczech, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, w Szwecji. Od 2000 na stałe mieszka i działa w Polsce. Współpracuje z Filharmonii Bałtyckiej i Jeleniogórskiej oraz z Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest muzykiem, który oprócz doskonale opracowanych, popularnych i znanych utworów muzyki klasycznej, ma w swoim repertuarze równie znane przeboje światowej muzyki rozrywkowej oraz utwory typowej rumuńskiej, mołdawskiej i ukraińskiej muzyki ludowej.

 

24.07.2013 – Środa – godz. 1915

 

Bartłomiej Bokszczanin – organy
Robert Majewski – trąbka
Agnieszka Wilczyńska - śpiew

 

 

Bartłomiej Bokszczanin – organy

 

W 2000 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha. W późniejszych latach był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA), gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jesse E. Eschbacha. W 2006 uzyskał stopień doktora sztuki. Koncertuje w kraju i za granicą (Białoruś, Dania, Finlandia, Litwa, Niemcy, Rosja oraz USA). Współpracuje z wieloma zespołami kameralnymi i orkiestrami, m.in. z Concerto Avenna, Camerata Vistula, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Państwową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną Republiki Białoruskiej, Łomżyńską Orkiestrą Kameralną. Nagrał piętnaście płyt CD z muzyką organową dla wytwórni: Acte Prealable, DUX, Hi-Fi i Muzyka, ARMS Records, Zakłady Płytowe, Musica Sacra Edition oraz PMA Records. Jedna z nich otrzymała I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów – Niepokalanów 2000, a cztery inne były nominowane do nagrody „Fryderyki”. Jest autorem książki „Geneza i tradycje rosyjskiej muzyki organowej” (Warszawa 2001), a także redaktorem kilku dodatków nutowych zamieszczonych w periodyku „Liturgia Sacra”. Pod jego redakcją w wydawnictwie „Polihymnia” w Lublinie ukazały się cztery zeszyty z utworami Mariana Sawy (2007, 2008), w 2012 roku nakładem wydawnictwa POLIHYMNIA – „Główne tendencje rosyjskiej i radzieckiej muzyki organowej”. Prowadził odczyty podczas międzynarodowych konferencji, kursy mistrzowskie (m.in. w Mińsku i Nowosybirsku), a także brał udział w obradach jury Międzynarodowego Konkursu „Young Organ Competition” w Moskwie. Jest prezesem Stowarzyszenia „ARS LIBERATA”. Wielu współczesnych kompozytorów pisało dla niego swoje utwory i aranżacje. Jest dyrektorem artystycznym Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej: legionowskiego, praskiego (katedra Warszawsko-Praska), ursynowskiego oraz kilku innych cykli koncertowych. Pełni funkcję adiunkta w Filii w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

 

Robert Majewski – trąbka

 

Trębacz, kompozytor i aranżer. Pochodzi z rodziny muzycznej. Jego ojciec Henryk był trębaczem jazzowym, brat Wojciech jest pianistą. W 1987 ukończył Uniwersytet Muzyczny w Warszawie. Zdobył I nagrodę zespołową i I nagrodę indywidualną na konkursie „Jazz Juniors’83” w Krakowie, występując z zespołem „New presentation”. Z tym samym zespołem w 1985 został laureatem I nagrody zespołowej w konkursie w Leverkusen-RFN. W 1990 został finalistą „Światowego Konkursu Trębaczy im. Louisa Armstronga w Waszyngtonie”. Za działalność artystyczną w 1990 otrzymał państwową nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego. Następna nagroda to „MUZYK ROKU 1990” przyznana artyście przez redakcję III Programu Polskiego Radia. W 1991 otrzymał stypendium im. Krzysztofa Komedy oraz zagrał główną rolę w filmie Andrzeja Jakimowskiego „Pogłos”, który został nagrodzony na „Jazz Film Saloon 1991” w Warszawie. W 1992 ponownie zdobył w Leverkusen I nagrodę indywidualną i tytuł „Europejskiego Jazzowego Artysty 1992”. W latach 1986-90 był solistą Big Bandu „Studio S1” Polskiego Radia, który odniósł sukcesy zagraniczne, nagrywał płyty i teleprogramy. Od 1997 jest członkiem „Jazz Baltica Ensemble”. Występuje na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych z wybitnymi jazzmanami. Nagrywał również muzykę filmową i teatralną, zapraszany przez takich twórców jak Zbigniew Preisner, Krzesimir Dębski, Jerzy Satanowski. W 2005 po śmierci swojego ojca zajął jego miejsce w zespole jazzu tradycyjnego „Old Timers”. Zajmuje się pracą pedagogiczną, prowadzi klasy trąbki i zespoły jazzowe, jest wykładowcą trąbki na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych drugiego stopnia im. F. Chopina w Warszawie. Otrzymał Odznakę Honorową Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

 

 

Agnieszka Wilczyńska - śpiew 

 

Wokalistka jazzowa. Ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wiele lat wykładała śpiew na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej tejże uczelni. Jest laureatką I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu oraz I nagrody na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Od kilku lat, według ankiety czytelników Jazz Forum, uznawana za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych w Polsce. Brała udział w wielu festiwalach. W 2008 wystąpiła w Filharmonii Narodowej w Warszawie w koncercie z okazji 50 Jubileuszu Jazz Jamboree, w 2010 artystka wystąpiła w Nowym Jorku w Carnegie Hall, a także w Chicago Symphony Center w ramach koncertów „Frederic Chopin’s 200th Birthday Party – A Polish Jazz Celebration”. Współpracuje z czołowymi muzykami polskiej sceny jazzowej. Nagrała wiele płyt, wśród nich.: „Cicho, cicho pastuszkowie” (2007) – kolędy Włodzimierza Nahornego w aranżacji Andrzeja Jagodzińskiego, i szereg innych. Dwie z nich zdobyły status „Złotej Płyty”.

 

31.07.2013 – Środa – godz. 1915

 

Ewa Bąk – organy
Chór z Maulbronn
Jürgen Budday – dyrygent (Niemcy)    

 

 

Ewa Bąk – organy

 

Pochodzi z Bielska-Białej. Ukończyła Liceum Muzyczne w klasie fortepianu oraz Wrocławską Akademię Muzyczną w klasie organów prof. Romualda Sroczyńskiego. Brała udział w kursach prowadzonych przez: Guy Boveta, Herberta Wulfa, Josepha Hofersa, Oliviera Latry, Gerharda Weibergera, Bernharda Gefrerera, Wolfganga Zerera, Juliana Gembalskiego, Marka Toporowskiego, Mariettê Kruzel-Sosnowską. Ukończyła studium korepetycji wokalnej przy Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Koncertuje w kraju i za granicą (Szwecja, Belgia, Niemcy, Czechy, Szwajcaria). Zajmuje się kameralistyką zarówno na fortepianie, jak i na organach. Współpracuje z wieloma solistami instrumentalistami i wokalistami (Kałudi Kałudow, Józef Frakstein, Anna Nyberg, Jadwiga Teresa Stępień, Izabela Kłosińska, Marcin Ciszewski, z którym nagrała płytę) – z Polski oraz z zagranicy. Ma w swym dorobku artystycznym koncerty z chórami z Japonii, USA, Austrii. Prowadzi klasę organów w diecezjalnym Studium Organistowskim przy Kurii w Bielsku-Białej. Jest kierownikiem artystycznym cyklu koncertów organowych w Bystrej Krakowskiej i w Wiśle.

 

Chór z Maulbronn

 

Zainteresowania chóru skupiają się głównie na repertuarze XIX i XX wieku, ale zespół ma w swym dorobku także np., uznawane za wzorcowe, Oratorium J. F. Haendla wg historycznej praktyki wykonawczej. W 1983 zespół odbył tourne po Stanach Zjednoczonych, gdzie został entuzjastycznie przyjęty m.in. w Trinity Church oraz na Wall Street w Nowym Jorku. Ponadto koncertował w Argentynie, Urugwaju, Brazylii, Izraelu, Polsce i w wielu krajach europejskich. Występował m.in. z Filharmonikami Drezdeńskimi w Rottenburgu w Dniach Muzyki Religijnej, w Passau, Stuttgarcie, Schwäb i Limburgu. W 2008 otwierał Festiwal „Gaude-Mater” w Częstochowie (Mszą h-moll Bacha). Chór uczestniczył w licznych prawykonaniach. Ma na swym koncie 19 płyt CD, w tym 9 oratoriów Haendla (Mesjasza w opracowaniu Mozarta!).

 

 

Jürgen Budday – dyrygent (Niemcy)


Jest założycielem i kierownikiem artystycznym chóru kameralnego w Maulbronn „Maulbronner Kammerchors”, także kierownikiem artystycznym cyklu: „Klosterkonzerte Maulbronn” – pierwszego dziękczynnego pomnika UNESCO w Baden Württembergs. W latach 1967-74 studiował w Wyższej Szkole Muzycznej w Stuttgarcie muzykę szkolną, kościelną oraz muzykologię. Od 1979 nauczał w ewangelickim seminarium teologicznym. W 1990 zdobył z chórem kameralnym w Maulbronn I nagrodę, a także nagrodę dla najlepszego dyrygenta Międzynarodowych Dni Chóralnych w Pradze oraz szereg dalszych nagród w miastach niemieckich. Bardzo aktywny jako dyrygent i juror, w kraju i za granicą.

 

15.08.2013 – Czwartek – godz. 1915

 

Mario Ciferri – organy (Włochy)
Młodzieżowa Orkiestra Instrumentów Narodowych z Mińska
Sergiusz Gładki – dyrygent (Białogard)

 

Mario Ciferri – organy (Włochy)

 

Urodził się w Fermona we Włoszech. Jego obszerne studia zaowocowały błyskotliwymi dyplomami w dziedzinie fortepianu, organów, kompozycji i muzyki kościelnej – w konserwatoriach: im. Giambattisty Martiniego w Bolonii, św. Cecylii w Rzymie i imienia Rossiniego w Pesaro, gdzie studiował kompozycję. Wzbogacał swą wiedzę i umiejętności na kursach we Włoszech i u sławnych nauczycieli brytyjskich – w dziedzinie organów było ich sześciu, w dziedzinie chóralistyki dziewięciu. Do tego dochodziły liczne konkursy, ozdobione nagrodą „Braci Bernasconi” (2003), a także kursy dyrygenckie. Stąd prezentuje się regularnie jako organista, dyrygent chórów i orkiestr. Ma swój udział w restauracji licznych historycznych organów we Włoszech. Kilkakrotnie grał wirtuozowskie partie organów na koncertach w Bukareszcie, we Włoszech, a także z orkiestrami dętymi; nagrał partię organów w Oratorium na Boże Narodzenie Camille Saint-Saënsa z małą orkiestrą dętą. Założył i prowadził wokalno-instrumentalną grupę Vox Poetica Ensemble, która wykonywała arcydzieła baroku i klasyki (Bach, Mozart, Vivaldi i inni). W 2006 zaproszono artystę do dyrygowania w kilku włoskich regionach Requiem Mozarta, Motetami Brittena oraz koncertami w „Teatro alla Muse” w Ankonie. Od 2011 jest członkiem Komisji Artystycznej ARCOM. W 2000 r. został nauczycielem organów i chorału gregoriańskiego w Konserwatorium „Nino Rota” w Monopoli Bari, stolicy Apulii. Jest tytularnym organistą katedry w Porto San Giorgio. Sam zaś organizuje „Festival dell’Organo” w Petritoli.

 

Młodzieżowa Orkiestra Instrumentów Narodowych z Mińska

 

Jest wyjątkowym zjawiskiem w narodowej kulturze muzycznej Białorusi. Początki zespołu sięgają lat 30-tych XX wieku, kiedy profesor Józef Żynowicz założył przy Filharmonii Narodowej w Mińsku pierwszą profesjonalną Orkiestrą Białoruskich Instrumentów Ludowych. Obecna Państwowa Młodzieżowa Orkiestra Cymbałowa przy Koledżu Muzycznym im. Michała Glinki ma już długą i bogatą historię, jej brzmienie jest zjawiskiem fascynującym. Inicjatorką jej założenia (koniec lat 50-tych) była Benigda Mackiewicz. Przez długie lata jej pracy z zespołem, orkiestra niejednokrotnie zwyciężała w ogólnobiałoruskich i międzynarodowych konkursach orkiestrowych, a także brała udział w licznych festiwalach. W latach 60-tych orkiestrą kierował znany działacz sztuki ludowej G. Życharew, a później, w różnych okresach kierowali nią tacy dyrygenci jak: Michał Obrażewicz, Aleksander Szałamow, Mikołaj Gopejew, Tamara Panasiejenko, Helena Degtiariowa, Włodzimierz Ryżkow, Dmitrij Kuprijaniuk. Obecnie kierownikiem i dyrygentem zespołu jest absolwent Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej – Sergiusz Gładki. Repertuar orkiestry jest niezwykle różnorodny. Szczególne miejsce zajmują opracowania arcydzieł światowej klasyki muzycznej oraz oryginalne dzieła oparte na białoruskim folklorze. Wyjątkowe miejsce mają tu utwory białoruskich kompozytorów: Eugeniusza Glebowa, Giennadija Jermoczenkowa, Wiaczesława Kuzniecowa, Walerego Gołowkom, Wiktora Łyskowca. Duza liczbę opracowań i instrumentacji zrobionych dla zespołu ma na swym koncie jego obecny kierownik, Sergiusz Gładki. Orkiestra wystąpi po raz pierwszy na Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Koszalinie.

 

Sergiusz Gładki – dyrygent (Białogard)

 

Urodził się w Mińsku w 1980 roku. Ukończył tamże szkołę średnią o profilu muzycznym oraz Koledż Muzyczny im. Michała Glinki (dyrygentura, akordeon), a także Białoruską Państwową Akademię Muzyczną (akordeon, dyrygentura).W latach 2004-2010 pracował jako wykładowca w klasie akordeonu guzikowego w dziecięcej szkole muzycznej. W tym czasie był również kierownikiem wokalnoinstrumentalnego zespołu Vizavi oraz jednocześnie, solistą słynnej orkiestry Makdow. Dla tych zespołów w ciągu kilku lat napisał niezliczoną liczbę opracowań i instrumentacji. Od 2009 roku pracuje w Państwowym Koledżu Muzycznym im. M. Glinki. Jest głównym dyrygentem Państwowej Młodzieżowej Orkiestry Instrumentów Narodowych, a także wykłada dyrygenturę. W 2000 roku został laureatem (3. miejsce) na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Sanoku (Polska).

 

24.08.2013 – Sobota – godz. 1915

 
Urszula Grahm – organy (Szwecja)
Chór z Kristianstadt
Tornbjörn Gustavsson - dyrygent (Szwecja)

 

Urszula Grahm – organy (Szwecja)

 

Jest wychowanką klasy organów prof. Feliksa Rączkowskiego w Warszawskiej Akademii Muzycznej (dyplom w 1968). Studia muzyczne uzupełniała u wybitnych organistów i pedagogów w Niemczech, Holandii, Belgii, Włoszech i Francji. Laureatka konkursu muzyki dawnej w Łodzi oraz konkursu bachowskiego w Brugge. W roku 1971 wyemigrowała do Szwecji, gdzie zajmowała się m.in. działalnością koncertową i pedagogiczną, utrzymując przy tym stały kontakt muzycznoartystyczny z Polską. Występowała w licznych krajach Europy i w USA, dokonała wielu archiwalnych nagrań radiowych, wykonywała koncerty z orkiestrą, grała w duecie z fortepianem. Napisała wiele prac na temat polskiej i szwedzkiej muzyki organowej oraz budownictwa organowego w Szwecji. Nagrała kilka płyt kompaktowych „live”. Jest gorącą propagatorką polskiej muzyki organowej. Przez 10 lat zasiadała w Prezydium Towarzystwa Organowego w Szwecji. Otrzymała trzy nagrody kulturalne Południowej Szwecji (Scania). Koncertuje regularnie w słynnej katedrze w mieście uniwersyteckim w Lund (Szwecja), biorąc udział jako solistka w bardzo popularnych cyklach muzyki organowej.

 

Chór z Kristianstadt

 

Chór kościoła Trójcy Świętej w Kristiandstadt (Szwecja), mieście położonym na południu Szwecji w tzw. rejonie Scania (miasto partnerskie Koszalina). Oprócz wykonywania muzyki kooecielnej prowadzi od lat bardzo szeroką działalność koncertową. Szereg razy występował w transmisjach telewizyjnych i radiowych w Szwecji, odbył tournée koncertowe m.in. w Niemczech, Holandii, i Czechach – gdzie brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Bachowskim, obejmującym muzykę od śpiewów gregoriańskich aż po współczesne. Chór najchętniej wykonuje dzieła J. S. Bacha. Ma w swoim programie jego wielką Mszę h-moll, Pasję wg św. Jana i Mateusza oraz Oratoria. W roku 1997 chór zajął trzecie miejsce w konkursie muzyki chóralnej w Szwecji.

 

Tornbjörn Gustavsson - dyrygent (Szwecja)

 

Jest dyrygentem chóru i organistą kościoła Świętej Trójcy w Kristiandstadt (Szwecja). Studiował muzykologię oraz historię sztuki na Uniwersytecie w Lund i Sztokholmie, następnie kontynuował studia w Akademii Muzycznej w Sztokholmie u wybitnych pedagogów i kompozytorów, jak Eric Ericsson, Gotthard Arner czy Waldemar Söderholm. W latach 1987-1989 odbył orkiestrowe studia dyrygenckie u dyrygenta Everett Lee. Od roku 1988 współpracuje z Orkiestrą Barokową Wasa, z którą wykonuje wielkie dzieła chóralne.